EkzeN

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı kimdir? Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı sistemi

07.09.2022
228
Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı kimdir? Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı sistemi

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı, Bosna-Hersek’in üç kişiden oluşan devlet başkanlığı makamıdır. Bosna-Hersek, Dayton Anlaşması’na göre üç etnik grubun temsil edildiği, dört yıllığına seçilmiş üç üyenin 8 aylık dönemlerle başkan oldukları bir idare sistemine sahiptir.

Hırvat ve Boşnak üyeler Bosna-Hersek Federasyonu’ndan gelen oylar ile belirlenirken, Sırp üye Sırp Cumhuriyeti’nden gelen oylar ile belirlenir.

MEVCUT ÜYELER VE BAŞKANLIK TARİHLERİ

Šefik Džaferović – 20 Mart 2020 – 20 Kasım 2020 20 Mart 2022 – günümüz

Milorad Dodik – 20 Kasım 2018 – 20 Temmuz 2019 20 Kasım 2020 – 20 Temmuz 2021

Željko Komšić – 20 Temmuz 2019 – 20 Mart 2020 20 Temmuz 2021 – 20 Mart 2022

Boşnak üyeler

Alija Izetbegović (14 Mart 1996 – 14 Ekim 2000)
Halid Genjac (14 Ekim 2000 – 30 Mart 2001)
Beriz Belkić (30 Mart 2001 – 5 Ekim 2002)
Sulejman Tihić (5 Ekim 2002 – 6 Kasım 2006)
Haris Silajdžić (6 Kasım 2006 – 10 Kasım 2010)
Bakir Izetbegović (10 Kasım 2010 – 20 Kasım 2018)
Šefik Džaferović (20 Kasım 2018 – Görevde)

Hırvat üyeler

Krešimir Zubak (14 Mart 1996 – 15 Kasım 1998)
Ante Jelavić (15 Kasım 1998 – 7 Mart 2001)
Jozo Križanović (7 Mart 2001 – 5 Ekim 2002)
Dragan Čović (5 Ekim 2002 – 9 Mayıs 2005)
Ivo Miro Jović (9 Mayıs 2005 – 6 Kasım 2006)
Željko Komšić (6 Kasım 2006 – 17 Kasım 2014)
Dragan Čović (17 Kasım 2014 – 20 Kasım 2018)
Željko Komšić (20 Kasım 2018 – Görevde)

Sırp üyeler

Momčilo Krajišnik (14 Mart 1996 – 13 Ekim 1998)
Živko Radišić (13 Ekim 1998 – 5 Ekim 2002)
Mirko Šarović (5 Ekim 2002 – 2 Nisan 2003)
Borislav Paravac (2 Nisan 2003 – 6 Kasım 2006)
Nebojša Radmanović (6 Kasım 2006 – 17 Kasım 2014)
Mladen Ivanić (17 Kasım 2014 – 20 Kasım 2018)
Milorad Dodik (20 Kasım 2018 – Görevde)

Kaynak : VİKİPEDİ